Konto firmowe – jakie wybrać? Bo jest to ważne.

W przypadku firmy, podobnie jak dla każdego z nas konto bankowe stanowi ważną kwestię. Można powiedzieć, że rachunek firmowy to podstawa. Bez tego firma praktycznie nie może istnieć. Jako klienci indywidualni, korzystając z konta osobistego dokonujemy płatności, sprawdzamy wpływy. W przypadku firmy – konto bankowe wykorzystywane jest do rozliczeń z kontrahentami czy dokonywania płatności podatkowych. Jest ważne, żeby było wygodne oraz zapewniało dobry dostęp do firmowych pieniędzy.

Istotne czynniki przy wyborze rachunku dla firmy

Zakładając działalność gospodarczą musimy podjąć decyzję w jakim banku założyć rachunek firmowy. Na rynku działa bardzo dużo instytucji finansowych które zajmują się obsługą przedsiębiorców. Są to duże banki takie jak PKO Bank Polski, ING czy mBank. Są również mniejsze banki nastawione bardzo mocno na klienta korporacyjnego oraz małe firmy. Właśnie te drugie stały się interesującym celem dla mniejszych banków dedykowanych, takich jak IdeaBank.

Na co zwrócić uwagę w przypadku dobrego konta firmowego?

Jest kilka ważnych kwestii, które mogą wydawać się banalne, ale z czasem stają się coraz bardziej istotne. Informacje o każdym rachunku można znaleźć na stronie danego banku. My postanowiliśmy przedstawić w kilku punktach najistotniejsze czynniki, na które dobrze jest spojrzeć przy wyborze konta.

  • Prostota obsługi – może to wydawać się banalne, ale wiele osób szczególnie obsługujących finanse firmowe zamiast „wodotrysków” ceni sobie prosty interfejs. Przejrzystość obsługi oraz dobry dostęp do najważniejszych funkcjonalności konta.
  • Podstawowe funkcje – na to warto zwrócić szczególną uwagę. Przeważnie banki udostępniają demo bankowości, gdzie można się zapoznać z podstawowymi funkcjonalnościami. Przetestuj, sprawdź jak wygląda historia. Jak wyglądają formatki przelewów oraz gdzie rozmieszczone są poszczególne opcje. Czy jest to zrobione ergonomicznie?
  • Koszty – to jest ważna kwestia dla każdego z nas. Również w przypadku firm liczy się każda złotówka. Szczególnie rozpoczynając działalność gospodarczą liczymy każdą złotówkę. Dzięki temu możemy przeznaczyć więcej środków na rozwój czy reklamę. Koszty prowadzenia rachunku bankowe są zbędnymi. Dlatego dobrze jest wybrać rachunek firmowy darmowy!
  • Dodatkowe opcje – takie jak aplikacja mobilna. Usługi w postaci limitu w koncie, czy możliwość lokowania pieniędzy firmowych na atrakcyjnych lokatach są dodatkowym atutem. Dobrze jest również spojrzeć na takie kwestie.
  • Opłaty za karty – do konta firmowego często wydawane są karty debetowe dla właścicieli oraz pełnomocników. Przed otwarciem rachunku, dobrze jest zapoznać się z opłatami które czekają każdego przedsiębiorcę. Ich użytkowanie nie powinno być drogie, jednak każda złotówka się liczy.